Evros (Meriç)


Yunanistan’ın kuzeydoğu sınırında bulunan ve Trakya’nın sınır bölgesi olan Evros (Meriç);  nadir görülen bir doğal güzelliğe, kültürel bileşime ve ekolojik öneme sahiptir.

Üç farklı devlet (Yunanistan-Bulgaristan-Türkiye) vilayetin kuzey sınırında buluştuğundan dolayı, bu bölge “üç uluslu” olarak adlandırılmaktadır. Balkanların en büyük nehri olan Meriç, Yunanistan’ın doğudaki doğal sınırını oluşturmaktadır. Evros’un başkenti Dedeağaç, ilin güneyinde kurulmuştur.

Kentin simgesi olan görkemli Deniz Fenerinin bulunduğu Dedeağaç Limanı ülkenin en önemli limanlarından biridir. Şehrin biraz dışında yer alan havaalanında Atina ile günlük gidiş-geliş uçuş seferleri vardır.  Evros, İlin güney bölümünü kaplayan Dedeağaç haricinde üç idari bölgeye ayrılmaktadır: Soufli (Sofulu) , Dimetoka ve Orestiada(Kumçiftliği). Trakya’nın eşsiz güzelliğe sahip tek adası olan Semadirek ise Evros’a aittir.

13 adet korunan alana sahip olan Evros bölgesinin tamamı, eşi bulunmaz bir doğal güzelliktedir.  Elbetteki Evros Deltası ve Dadia Ormanı bunların arasında en belirgin olanlardır. Ayrıca, Evros sınırlarında bulunan kültürel anıtlar da her yıl ülkeyi bir uçtan öbür uca ziyaret eden binlerce ziyaretçinin hedef noktalarını oluşturmaktadırlar: arkeolojik alanlar, Bizans anıtları, kaleler ve kiliseler, tarihi öneme sahip manastırlar, Balkanlarda ünlü olan modern festivaller ve bunun yanı sıra tarihi yeniden canlandıran gelenek ve görenekler.

Bunlara ek olarak Evros bölgesinde insanoğlunun varlığı tarih öncesi dönemlerden onaylanmıştır. Öyle ki; Ηοmeros’un tasvirlerine göre, Kikonlar bu bölgede ikamet etmekteydiler.

Bu sınır ili ziyaretçiye turizmin hemen hemen her çeşitini sunmaktadır.

 

Daha fazla bilgi edinmek için evros.terrabook.com ‘a bir göz atın!

 


Checkout more destinations:

GO!

Select Chapters
to show on the map
Select Chapters to show on the map info
You can select as many chapters as you want. Everytime you check one from the list below, the relevant pins are shown on the map. You can come back to change your selection whenever you want. You can select a whole chapters, or some of its subchapterss. Next to each selection you can see the amount of pins that will be shown on the map.
Hide
Show